5 põhjust, mis võivad kulla hinda kergitada

Kulla hinna järsk langus on viinud metalli hinna tasemetele, mida nähti viimati 2009. aasta märtsis. Madalad hinnad võivad külvata aga seemne uueks tõusuks, teatas HSBC pank.

Pank ennustab, et hinnad tõusevad sellel aastal praegustelt tasemetelt 10 protsenti. Reedel sulgus kuld 1114 dollaril untsist.

Kullahind on aasta algusest kukkunud 6 protsenti ja investorid loobuvad kollasest metallist, et investeerida kõrgema tootlusega varadesse, näiteks aktsiatesse.

Tunneli lõpus võib paista aga valgus – HSBC pani reedel ilmunud uuringus kokku nimekirja viiest faktorist, mis võiks kulla hinda selle aasta lõpuks tõsta 1225 dollarini untsist.

1) Föderaalreservi intressimäärade tõus kajastub juba kulla hinnas.

Intressimäärade tõusu on turud ootanud 2013. aastast saati. HSBC panga sõnul on enamik kulla hinna langustest, mis on tingitud intressimäärade tõstmise ootustest, juba toimunud. Seega ei pruugi kulla hind intressimäärade tõusule oodatud langusega vastata.

2) Intressimäärade tõstmine võib kulla hinna hoopis tõusma panna

Minevik on näidanud, et dollar kipub pärast intressimäärade tõstmist hoopis nõrgenema, mis peaks kullale positiivselt mõjuma. Nimelt on kuld negatiivses korrelatsioonis dollariga – see tähendab, et kui dollar kukub, siis kuld tõuseb ja vastupidi. Analüütikute sõnul on korrelatsioon tingitud sellest, et nõrgem dollar muudab kulla teistes valuutades odavamaks, mis peaks nõudlust turgutama.

Kui vaadata viimase 30 aasta intressimäärade tõusufaase, siis on näha, et dollar on 100 päeva pärast intressimäärade tõstmist odavnenud.

„Selline muster on kulla hinna puhul tähtis. Ajalugu näitab, et kulla hinnad hakkavad pärast esimest intressitõusu tõusma,“ teatas pank.

3) Langusele panustavaid positsioone on palju

Kulla hinnalangusele on tehtud ajaloolises koguses panuseid. See tähendab, et turul võib pärast meeleolude muutumist toimuda positsioonide kiire likvideerimine, ütles pank. Lühikeste positsioonide maht Comexi börsil tõusis 7. juulil kõigi aegade tippu. Tõusule panustavate positsioonide hulk on 6 aasta kõrgemal tasemel, aga ajalooliselt pole tegemist niivõrd suure mahuga.

4) Madalad hinnad turgutavad nõudlust

Arenevate turgude tarbijad ei ole hindade langusele veel suuremate ostumahtudega reageerinud. Madalad hinnad peaksid lõpuks siiski põhjustama suurema languse, ütles pank.

„Kulla nõudluse poolest tähtsates riikides – näiteks Hiinas, Indias, Indoneesias ja Vietnamis – on tarbijatel vähem võimalusi oma sääste hinnatõusu või negatiivsete reaalintresside vastu kaitsta.“

Aastane kullatarbimine ühe inimese kohta on Hiinas ja Indias suhteliselt madalal tasemel. See tähendab, et tõusupotentsiaaliks on märkimisväärselt ruumi.

5) Keskpankade ostud on toetavad

Pank ütles, et Hiina Keskpanga suuremad kullareservid on turu jaoks pikaajaliselt toetavad. Keskpank avalikustas hiljuti oma kullareservid, mille maht on juuni lõpu seisuga 1658 tonni. Võrreldes 2009. aastaga on reservide maht suurenenud 57 protsendi võrra.

„Hiina Keskpank on väga suure mõjuga. Ainuüksi põhjus, et Hiina on kulda kokku ostnud, võib panna teisi arenevate turgude keskpanku kullareservide suurendamist kaaluma,“ kirjutas pank.

„Lisaks võib veel välja tuua, et paljude keskpankade kullareservid on valuutareservidega võrreldes väiksed, mis peaks jätma ruumi kulla osakaalu kasvuks.“


Allikas Äripäev.

Lisa kommentaar

Email again: