Kristjan Lepik: viis põhjust, miks turud kukuvad

Finantsekspert Kristjan Lepik loetles Tarkinvestor.ee foorumipostituses üles mõned põhjused, miks turud praegu kukuvad.

1. Rahatrükk. See on kõige kurja juur. Nagu viimastel aastatel palju kirjutanud olen (no liigagi palju), loob see võltsreaalsuse turgudele, lükkab kunstlikult varahindasid üles ning koos sellega ei ole normaliseerumisprotsess rahulik, vaid väga närviline - keegi ei tea, kus päris reaalsus hindade mõttes võiks olla.

2. Võlakirjad. Siin ma arvan, et on kõige suurem mull. Päast pea 30aastast pulliturgu lääneriikide riigivõlakirjades ja turgudel puudub praktiliselt igasugune hirm, et ka need varad langeda saavad. Nafta "toel" on küll ettevõtete võlakirjad juba asunud pingesse minema, kuid seda veel väheselt. Nii ettevõtete võlakirjades (eriti riskantsemates) kui ka problemaatilisemate riikide hulgas on ruumi pinge tõusuks väga palju. Tugevama makroga riikidel ei ole see nii suur probleem (Saksamaa näiteks), kuid Prantsusmaa, Hispaania, Jaapan - seal on väga suur tõenäosus uue ja koleda võlakriisi laineks.

3. Aktsiad. On vähem mullis kui võlakirjad, kuid siiski sõltuvalt piirkonnast ja sektorist on kukkumisruumi kohati väga palju. Ja seesama mainitud rahatrükk - selle tõttu saab tõe otsimine olema väga valuline, kuna reaalsus on moonutatud. Risk on selleks, et turud kaotavad vahepeal usalduse keskpankade suhtes ning selle läbi tuleb ka kindlasti oluliselt rohkem "maailmalõpu" jutte. Nafta kukkus aastaga 75%, miks aktsiaid ei võiks kukkuda 50%? S&P 500 1100 punkti – vabalt võib juhtuda, et närvilisusega käidakse seal kandis ära. Tsükli põhjad tehakse ikka sellise emotsiooniga, et kõigil on oksetunne aktsiatest, sellest me oleme ikka väga kaugel.

4. Hiina. Ehk üks olulisemaid riike praegu. Hiina suuruse tõttu on jahtumise ulatus kriitilise tähtsusega. 7% kasvu prognoosib Partei selleks aastaks, hea, kui päriselt sellest pool ära tehakse. Mul on fundamentaalselt raske näha Hiina edasise kasvu põhjust siit - viimase viie aasta kasv on peamiselt laenuraha kasvu toel olnud ning nüüd pannakse see kraan kinni. Tootmine liigub ka tehnoloogia toel lääneriikidesse tagasi, kole tulevik mu meelest Hiina majandusele.

5. Toorained. Nafta kohta ma arvaks 18 kuu lõikes nii, et 10 USD on kukkumisruumi 30 USD pealt ning 40 USD ruumi ülespoole. Risk-reward selgelt tõusu kasuks ning "5 aasta pärast 20 USD" jutud on tavapärane paanika ja mõtlemine vara ajaloolise liikumise suunas edasi. Teistest - ma olen ikka imestanud, et kuld ja hõbe nii madalal püsivad, ning panustanud seal tõusule, viimase kuuga ongi mõnevõrra kerkimist seal olnud, kuid ma arvan, et ruumi ülespoole väga palju (koos närvilisusega).

Allikas tarkinvestor.ee

Ostan korteri Tallinnas
Helista +372 56 486 711 ja küsi pakkumist!

Lisa kommentaar

Email again: