Mis saab kinnisvaraturust?

Kaileen Mägi,  vabakutseline ajakirjanik.

7. novembril toimus Tallinnas XIII Rahvusvaheline Kinnisvarakonverents. Konverentsile olid oodatud nii kõik kinnisvarasektoris tegutsevad ettevõtted, organisatsioonid ning inimesed kui ka valdkonnast huvituvad inimesed. Konverentsi eesmärk oli pakkuda värskeid mõtteid ja visioone ning vahetada kogemusi ja infomatsiooni.  Küsisime erinevate ekspertide ja juhtide käest, mis saab nende arvates kinnisvaraturust.

URVE PALO majandus-ja taristuminister

Urve Palo on veendunud, et riik peaks aktiivsemalt eluasemepoliitikasse sekkuma, sest turg pole kõike paika pannud. Eesti kinnisvaraturg areneb tema sõnul kvaliteetsete üüripindade vajaduse suunas. Selleks on plaanis kasutada skeemi, mille kohaselt riik paneb üürimajade ehitamiseks kolmandiku ja erasektor ülejäänud ehitamiseks vajaminevast rahast.

RUTA ARUMÄE majandusanalüütik

Põhistsenaarium on see, et tuleb majandusseisak, mis tähendab kinnisvarahindade jaoks samuti seisakut. See on omakorda tavatarbijate jaoks positiivne, sest enne oligi tegemist liiga kiire hindade ülereageerimisega. Kui see niimoodi juhtub, siis on välistatud, et kunagi mingi suurem pauk kinnisvaraturul käiks.

SEAN BRIGGS Colliers International´i kaubanduspindade tegevdirektor

Kaubanduskeskuste arv Tallinnas on jõudud küllastumise punkti. Samas on vabu kaubanduspindu ikkagi vähe, mis tähendab, et ruumi siiski on. See ei tähenda seda, et võib ehitada uude kohta samasuguse kaubanduskeskuse nagu igal pool mujal juba on, turuanalüüs tuleb korralikult ära teha.

RAIVO VARE majandusekspert

Laias laastus on 19 Eesti maakonnakeskust kasvupotentsiaaliga ja ülejäänud 142 on tegelikult langeva trendi küüsis sõltumata makromajanduslikust olukorrast. Majandusekspert teeb ettepaneku, et kinnisvaraarendajate äriplaanid võiksid näha B-versioonina ette, et kui ei müüda seisvat arendust ära, siis seda on võimalik välja üürida.

JOEL ZERNASK KPMG Baltics OÜ maksuteenuste juht

Analüütik näeb, et Läti on Euroopa kõige kasvama majandusega riik ja suur osa finantseerimisest toimub Lätis, mitte Eestis. Me peaksime välja mõtlema, kuidas inimesi siia rohkem tuua, ainult raha juurdepumpamisest ei piisa.

HARDO PAJULA majandusekspert

Majandusekspert on veendunud, et me oleme ikka üsna tsükli tipus või sealt veidi allpool. Lähitulevikus tulevad kurvad uudised Saksamaalt, sest suurriigi eksport hakkab närbuma ning see mõjutab Rootsi eksporti ning omakorda meie pankade emapankasid. Kinnisvarahindade kasvu ette näha pole.

GUIDO PÄRNITS Ülemiste Keskuse juht

Kaubanduskinnisvara toimib piiri peal. Elukondliku kinnisvara puhul näeb ta ette suuremaid arendusi, sest eestlane elab ikka veel kitsamates tingimustes kui soomlane. Probleemiks on see, et kvalifitseeritud tööjõudu jääb järjest vähemaks ja nii on arendada raske.

IGOR MÖLDER Capital Mill´i juhatuse esimees ja partner

Eesti ei hiilga majanduskasvuga, makropilt pole muutunud paremaks, meie sisepoliitiline olukord pole ka stabiilsemaks muutunud - tekib küsimus, miks inimesed ostavad kommertskinnisvara nende hindadega nagu praegu, hinnad on tema arvates põhjendamatult kõrged.

ANDRES TRINK Merko Ehituse juhatuse esimees

Hinnatõus on olnud viimastel aastatel märkimisväärne, kui vaadata paari aasta peale ette, siis teatav rahunemine tehingute arvu ja hinna osas tuleb kindlasti. See, kes langetab hinda esimesena, kaotab vähem!

MADIS KASE ISS Eesti tegevjuht

Teenuste turg on oluliselt kasvav ja seda mitte vaid Eestis - kogu kinnisvara puudutava teenuste sisseost on kasvav trend. Samas on töötajate palgad endiselt madalad ja neid on raske tõsta, kuna miinimumpalk on liiga madal.

MADIS RAIDMA East Capital Real Estate´i juhatuse esimees

Eesti on väga selgelt Skandinaavia ja Vene investorite jaoks koduturg. Kõige parem oleks stabiilsus, investoritee meeldib see olukord, kui turg liiguks vaikselt üles. Lähiajal peaks objekte turule juurde tulema.

GERT JOSTOV Technopolis Ülemiste juhatuse esimees

Kontorikinnisvara puhul on kõige olulisem muutus see, et ettevõtted ei vaata täna ainult ruutmeetreid vaid ka töökeskkonda oma töötajatele, argumendiks on see, kas inimestel on hea tööl olla või mitte.
Kui me võrdleme ennast Lääne – Euroopaga, siis on siin mahtu piisavalt.

LAURI HENNO Maxima Eesti kinnisvara arenduse ja halduse osakonna direktor

Kaubanduskinnisvara on aktiivses faasis, aga mure on selles, et pole enam eriti ruumi juurde ehitada. Samas püütakse ka ümber ehitada juba olemasolevaid ja amortiseerunud hooneid.

Esitluste lühivideod

Allikas SEB Foorum.

Lisa kommentaar

Email again: