Kreeka koorekihi närvilised päevad

Ühel hiljutisel õhtul pidas Ateena eliit Semiramise hotellis basseini ümber pidu ning üritas teha nägu, et majandus on kollapsist kaugel.

Paar tundi enne ürituse algust pages Kreeka pankadest 1,6 miljardit eurot, sundides valitsust Euroopa Keskpangast kriisiraha lisaks kauplema.

Nagu vahendab Financial Times, arutasid sünnipäevalised – ärimehed, akadeemikud ja seltskonnategelased – poolsosinal selle üle, kas pangad pannakse kinni või piiratakse summade väljavõtmist.

Lisaks suupistetele oli hammaste vahel loomulikult valitsus, keda süüdistati olukorra hullenemises. Meeleheitlikult ja kõhklemisi kinnitati üksteisele, et küllap euroala liidrid ikka appi tulevad.

«Valitsus on ebakompetentne ja hävitab meie maa, sest nad on kommunistid ega taju reaalsust,» ütles pankur Maria. «Aga diil peab tulema. EL peab meid päästma, eks?» jätkas ta närviliselt oma kuldset kaelakeed näppides.

Jõukate jaoks on elu ilma eurota vaat et mõeldamatu. Ühisrahaga oli lihtsam lapsi välismaale õppima saata ning mujal Euroopas kinnisvara ja lukskraami osta. Mis veelgi enam, euro abiga eristuti vaestest naabritest Balkanil ning kinnitati kanda paremas seltskonnas.

Pika ja kurnava kriisi käigus on aga ülejäänud rahvas – ning eriti vasakpoolsete vaadetega peaministri Alexis Tsiprase toetajad – hakanud seostama liikmelisust riiklike kulutuste kärbete ja ühiskondliku ebavõrdsusega.

Veel hiljuti eeldas eliit, et Tsiprase kemplemine kreeditoritega oli kalkuleeritud bluff eesmärgiga ELi liidritest rohkem abi välja pigistada.

Mitmetele peolistele oli aga hakanud koitma: Syriza toetajate seas võib võtta maad meeleolu, et neil pole nagunii midagi kaotada ning hüpe tundmatusse tundub targem kui häbistav allaandmine ja kärbete jätkumine.

«Tühjade taskute ja tühjade pangaarvetega töölisklassil pole midagi kaotada,» ütles riskinõustaja Adequate’i asutaja Patroklos Koudounis. «Seega nad toetavad valitsust ja, nagu küsitlused selgelt näitavad, toetavad pooled neist Grexitit.»

Läinud neljapäeval leidis Koudounis end Ateena kesklinnast Euroopa Liidu poolt meelt avaldamas. Üritus korraldati vastukaaluks eelmise õhtul asetleidnud Syriza demonstratsioonile. Ta tunnistab, et tänavale minek oli tegu, «mida ma enda puhul iial ette ei kujutanud.»

«Need kel on midagi – või palju – kaotada, hakkavad üha enam ärrituma,» nentis Koudounis. «Neil on tunne, et neid ähvardab ekstreemne oht ning nad on nüüd valmis end oma mugavatelt sohvadelt üles ajama ja tänavatel protestima.»

Tänase seisuga on rikkad kreeklased lõviosa oma isiklikust ja firmade rahast välismaale üle viinud või koju tassinud.

«Igaühel on oma plaan,» ütles advokaat Dimitris Paraskevas. «Üks mu sõber, kes on edukas, ostis aktsiaid. Teised ostavad toidukraami.»

Paraskevas ise on juba otsustanud, et kui asjad hullemaks lähevad, paigutab ta 79-aastase ema oma majja Londonis. Ka oma ärile on ta avanud arved Briti pankades.

Basseini ääres juba tantsitakse. «Nagu Rooma viimased päevad, kas pole?» märkis üks külalisi keset rõõmsaid kilkeid ja naeru.

«Aga diil tuleb,» jätkas ta veendunult. «Ma olen kindel, et diil tuleb.»

Allikas Majandus24.

LATIPAC - KINNISVARA KIIROST TALLINNAS!


Lisa kommentaar

Email again: