Jaan Puusaag: Poliitikud ei saa väga hästi aru, mida kasum tähendab

Poliitikud on aeg-ajalt näidanud üles soovi seada sisse ettevõtete klassikaline tulumaks. Ent kui võrrelda ettevõtete kogukasumit ja selle pealt makstud tulumaksu selgub, et meil sisuliselt juba on see.

Eestis on süsteem, kus teenitud, ent firmast välja võtmata kasumi pealt tulumaksu pole. Nii IRL, sotsiaaldemokraadid kui Keskerakond on leidnud, et selle võiks taastada vahemikus seitse kuni 15 protsenti.

TNS Emor tegi läinud novembris Äripäeva palvel küsitluse, kus selgus, et neli tippjuhti viiest on ettevõtete klassikalise tulumaksu vastu. Üks nendest on ka käesoleva tabeli andmed koostanud Krimelte tegevjuht Jaan Puusaag. Ta juhtis tähelepanu maksukogumise dünaamikale – tulumaksu osa ettevõtete kogukasumist on tõusuteel ning 15-protsendine kohustuslik tulumaks tema sõnul riigi kogutavat summat ei kergitaks. «Kahtlen, et maksulaekumine tõuseks – ettevõtted hakkavad optimeerima,» ütles Puusaag.

Tema sõnul on klassikaline tulumaks ebaõiglane, sest ettevõttel ei pruugi maksmise hetkel üldse pangakontol raha olla. Ta tõi näiteks ettevõtte, mille kasum on miljon eurot. Isegi, kui tal on miljon eurot kasumit, võib arvel olla miinus, sest raha on läinud arveldamistesse, toormesse ning ettevõtted on andnud krediiti ja makseajaga arveid, märkis ettevõtja. Klassikaline tulumaks sunniks eraldi seda raha planeerima ja see viib optimeerimiseni.

Seejuures oleks näiteks Krimeltele klassikaline tulumaks kasulik, samamoodi nagu ka teistele küpsetele ettevõtetele, kes maksavad dividende.

Just selle pärast on tema sõnul ka õiglane ka praegune süsteem, kus ettevõte maksab dividende ja tulumaksu siis, kui ta saab seda endale lubada. «Pregune süsteem soosib just alustavat ettevõtet,

kellel on teenitavat kasumit hädasti vaja ettevõtte arendamiseks,» märkis Puusaag.

«Poliitikud ei saa väga hästi aru, mida kasum tähendab – neile ongi see lihtsustatult nagu miljon pangakontol,» ütles ta, lisades, et kumbki meie majandusministritest ei teadnud, kui palju ettevõtted täna oma kasumist dividendideks maksavad.

Puusaag tõdes, et üks levinud vastuargument praegusele tulumaksule on, et välismaised emaettevõtted viivad kasumi tähtajatu laenuna välja. Ent pole teada, kui suur see protsent on, sõnas Puusaag. Ta märkis, et avalikkuse survel on näiteks pangad juba hakanud tulumaksu maksma. «Me ei tea, kui suure summa kasumit Eestisse ei tekiks, sest firmad ei suunaks enam raha siia,» nentis Puusaag, et raha tuuakse ka siia.


Allikas Majandus24.

Kommentaarid

 • Tony Belly  •  14. juuni 2015
  Garantiiga usalduse alusel antav laen

  Kas oled proovinud saada pankadelt laenu ilma edu? Hädasti on vaja raha, et saada välja võla? Vajad raha laiendamiseks või loomist oma äri? Me anda kõva raha laenude ja iga muud liiki laenu, mille intress alates 3% - 5%. Me anda laenu Üleriigilise alates 1,000.00 100 miljoni USD / naela / euro. Me rahastada 100% ja LTV 75% -85% on vara omandamise, Vasta sellele e-post: gtloans@live.com
   
  Regards
  Tony Belly
 • Hussain Al-Saidely  •  17. mai 2020
  Tere, kõik, ma olen Kuveidi ajakirjanik Hussain Al-Saidely ja tahan lihtsalt tänada hr Elijah'i (Loan Credit Institutions ), et ta andis mulle laenu 1 050 000,00 dollarit. Mul on olnud raske hankida Internetist laenu on erinevad rahvusvahelised laenuandjad Internetis petnud. Kuni leidsin mehe, kes tunnistas Loan Credit Institutions kohta, siis võtan aadressi ja järgin kõiki seal olevaid juhiseid, kuigi ma ei uskunud, et suurimaks üllatuseks kanti minu laen pangakontole, ma ei kaotanud kunagi midagi, Inshallah oli kõik võimalik. Ma tahan seda,
  Olen nüüd Kuveidi linnas luksuskodu omanik nende 3% intressimääraga laenufondide kaudu ja luban neid uudiseid ajakirjanikuna levitada ning ka nende kohta maailmale rääkida.

  Võtke nendega täna ühendust.

  Ettevõtte nimi: Loan Credit Institutions

  Helista / mis on rakendus: +393510483991

  E-post: loancreditinstitutions@gmail.com

Lisa kommentaar

Email again: