Goldman: alanud on finantskriisi kolmas laine

Arenevatel turgudel ei ole lihtsalt raske periood – Goldman Sachsi sõnul on tegemist globaalse finantskriisi kolmanda lainega, vahendab CNBC.

Arenevate turgude nõrkusega kaasnenud kasvav ebakindlus, madalad toorainehinnad ja potentsiaalselt kõrgemad USA intressimäärad tekitavad värskeid muresid varahindade jätkusuutlikkust kasvust. See on globaalse finantskriisi kolmas laine,“ teatas Goldman eelmisel nädalal investoritele saadetud kirjas.

Arenevate turgude laine, mis kattub toorainehindade krahhiga, järgneb USA kinnisvaraturu kokkukukkumisele ja Euroopa võlakriisile, ütles pank.

Arenevate turgude kriis on globaalse finantskriisi kolmas laine

Spekuleeritakse, et Föderaalreserv hakkab varsti esimest korda üheksa aasta jooksul intressimäärasid tõstma. See on viimasel ajal tekitanud suure kapitali väljavoolu arenevatelt turgudelt. Föderaalreservi 16.-17. septembril toimunud kohtumine üllatas aga turge ja sel jäeti intressid muutmata. Paljud analüütikud arvavad, et intresse tõstetakse alles järgmisel aastal.

Intresside tõusu edasilükkamine pakub leevendust

See on aitanud stabiliseerida kõige rohkem kahju saanud turge ja valuutasid. Paljud analüütikud aga arvavad, et leevendus on ajutine.

Üks põhjus, miks Goldman tunneb arenevate turgude pärast muret, peitub krediidihulga kasvus. Madalad intressimäärad on suurendanud võlgasid, eriti Hiinas, ja see mõjub tulevikus majanduskasvule pärssivalt.

Goldman lisas, et arenevate turgude majanduskasvu- ja ettevõtete kasumiprognooside alandamine on tekitanud kartuse pikaajalisest stagnatsioonist. Pank aga lisas, et need kartused on ülepaisutatud.

„Suur osa arenevate turgude ja Hiina nõrkusest on tõenäoliselt tingitud majanduskasvu tasakaalustumisest, mitte struktruaalsetest vigadest,“ ütles pank. „Majanduse kohandumine võtab aega (nii nagu USA või Euroopa lainete puhul), aga tasakaal peaks varsti tagasi tulema, mis normaliseerib majandusaktiivsuse, ettevõtete kasumid ja intressimäärad.“

Allikas Äripäev.


Lisa kommentaar

Email again: